Matematik defteri


Fotoğraf: Jixar

Vatan gazetesi'nin “Sbs'den sonra sınav stresi yok” (1) adlı gazete haberine göre 2014'de ortaöğretime yerleştirme sınav sisteminin değişecekmiş.

Gazetenin ilgili bölümü aşağıdaki gibidir.

Sınav devam edecek ama etkili olmayacak. Yeni sistemde de sınav devam edecek. Ancak öğrencilerin liseye yerleşmesinde yüzde 75-80 etkili olan SBS yerine, okulda iki dönem yapılacak dar kapsamlı bir sınavın ortalaması alınacak ve buradan gelen puan liseye girişte yüzde 20 ile yüzde 40 arasında bir etkiye sahip olacak. Liseye girişte okul başarı puanı temel alınacak. Örneğin yeni sistemde okul başarı puanı Anadolu lisesine girişte yaklaşık yüzde 70, Fen Lisesi için yüzde 50 civarında etkili olacak. Öğrencinin okulda alacağı başarı puanı öne çıkarılarak standart hale getirilecek bir sistem tasarlanıyor. MEB burada okullar tarafından notların şişirilmesini önlemek için okul puanlarını aynen kullanmayacak. Okul puanlarını çan eğrisi sistemiyle standart bir hale getirilecek. Puanlar çan eğrisi sistemine çevrildiğinde, okulda olması gereken olası başarı ve başarısızlık durumunda çocukların puan aralıkları açıldığı için yerleştirme buna göre yapılacak.

Geçmiş sistemde ise öğrencilerin notları birbirini etkilememekteydi. Sadece en yüksek puanlı öğrencilerden kim birinci olursa o tam puan alırdı. Bu durum sadece okulun 2.si, 3.sü gibi diğer başarılı öğrencilerin tam puan alamamasına neden olurdu ama diğer öğrencileri etkilemezdi. Yazılıda düşük puan almış bir öğrencinin ders içi etkinliklere katılımı sebebi ile puanının yükselmesi diğer öğrencileri etkilememekteydi.

Sistemin nasıl olacağı henüz belli değildir ama öğrencilerimizin son sene olacakları sınavın etkisi azaltılıp öğrencinin okuldaki puanın ağrılık kazandırılacağı bir sistem gelmesi üsteki habere göre düşünülmektedir. Çan eğrisine göre okul puanının ekleneceği bir sistem olması muhtemeldir.

Peki çan eğrisi nedir?

Sınıftaki öğrencilerin notlarının aritmetik ortalamasının alınıp aritmetik ortalamanın üstündeki öğrencinin dersten geçtiği bir sistemdir.

Peki bu durum liselere girişte nasıl kullanılabilir? (Gazete haberine göre) (1)

Öğrencinizin karne ortalaması 70 olsun. Okuldaki bütün öğrencilerin karne notları aritmetik ortalaması 65 olsun.
Sizin liselere giriş sınavında (SBS'de) gelecek puanı artar.

Öğrencinizin karne ortalaması 70 olsun. Okuldaki bütün öğrencilerin karne notları aritmetik ortalaması 75 olsun.
Sizin liselere giriş sınavında (Sbs'de) gelecek puanı düşer.

Sonuçta böyle bir sistem gelirse ne olur?

  • Diğer öğrencilerin notlarının şişirilmesi sizin çocuğunuzun istediği liseye gidememesine neden olur. Çünkü çan eğrisine göre puanı düşer.
  • Yanındaki öğrenciye kopya veren öğrenci liselere girişte kendi puanını düşürmüş olur. Geleceğini düşünmeyen yanındakine kopya versin.
  • Bir öğrencinin notu 69 olsun öğretmen bunu 70 yaparsa diğer öğrencilerin puanı düşer.
  • Karnesine 30 gelen bir öğrencinin notunu öğretmen 45 yaparsa karnesine 70 gelen bir öğrencinin notunu 55'e düşürmüş gibi olur. 45-30= 15 puan aritmetik ortalamayı artırdım. Öyleyse 70 alanıda 70-15=55'e düşürmüş oldum.

Bu durum bu 2013 yılında sbs'ye girenler için geçerli olmayacaktır. 2014'ten itibaren olması beklenen sistemdir. Yeni sınavın adının da yönlendirme sınavı olması beklenmektedir. (2)

7 nisan 2013 tarihli Akşam gazetesinin SBS ne olacak? (3) ve SBS kalkmayacak sistem sil baştan! (4) adlı haberlerine göre bu benim eserim, spor aktiviteleri gibi etkinliklerde elde edilen başarılarında puana dahil edildiği yeni bir sınav sistemi düzenlenmesi ve bu sınavın il, il yapılması planlanıyormuş.

Haberin ilgili bölümleri

- Düz liseler kalkacak ve tümü Anadolu liselerine dönüştürülecek.

- Bu liselere giriş, öğrencilerin 8'inci sınıfın mayıs ayında gitmek istedikleri okula ön kayıt yaptırmasıyla başlayacak.

- İlköğretim başarı puanı, öğrencinin spor, bilim, sanat gibi faaliyetleri de birleştirilerek bir puan oluşturulacak. Ön kabul, bu puana göre gerçekleştirilecek.

- Bir sonraki aşamada ise bir okul kontenjanın üzerinde kayıt almazsa öğrenci kaydını yaptıracak.

- Ön kayıtta kontenjanın üzerinde öğrencinin başvurduğu okullar için il bazında bir tek sınav açılacak. Ardından yerleştirme yapılacak. Öğrenci isterse başka bir şehirdeki okula da müraacat edebilecek.

Kaynaklar

(1) Sbs'den sonra sınav stresi yok, Vatan gazetesi (2012, Eylül 13) http://haber.gazetevatan.com/sbsden-sonra-sinav-stresi-yok/480823 /7/Yasam (2012, Eylül 16).

(2) SBS gidiyor 'yönlendirme sınavı' geliyor, Zaman gazetesi, (2012, eylül 5) http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1341072 (2012, Eylül 16).

(3) SBS ne olacak?, Akşam gazatesi, (2013, Nisan 7) http://www.aksam.com.tr/yazarlar/sbs-ne-olacak/haber-184483 (2013, Nisan 8)

(4) SBS kalkmayacak sistem sil baştan!, Akşam gazetesi (2013, Nisan 7) http://www.aksam.com.tr/guncel/sbs-kalkmayacak-sistem-sil-bastan/haber-184435 (2013, Nisan 8)