Matematik defteri

Fotoğraf:Mark Roy

Polis akademisi her sene liseden mezun öğrencileri emniyet teşkilatının yönetim kadrosuna (emniyet müdürü vb.) yetiştirilmek üzere almaktadır. Polis meslek yüksek okulu ve polis eğitim merkezleri ise emniyet teşkilatının genel işlerini yapan personeller yetiştirmek üzere (polis, yunus, çevik kuvvet vb.) öğrenciler almaktadır.

2012 yılında Polis akademisi öğrencilerin okul başarı puanı eklenmeden önceki ham puanına göre LYS sınavı (TM-1, TM-2, TM-3, MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TS-1, TS-2) puan türlerinin herhangi birinden en az 350 puan, Emniyet teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin çocukları için ise yine aynı puan türlerinin herhangi birinden 180 puan veya daha yukarı puan almış olma şartı aramaktaydı fakat daha sonra bu baraj puanı 330'a indirilmiştir. Daha fazla bilgi için Polis akademisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2012 yılında başvurular temmuzun 3. haftasında yapılmış olup mülakatlar ise 17 ağustos 2012 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı Kampüsünde yapılmıştır.

Polis akademisi başvuruları ve mülakatları ile ilgili bazı bilgiler

- 2012 LYS'ye giren öğrenciler için 1 Ekim (dahil) tarihi itibari ile 22 yaşından gün almamış olmak yani 01 Ekim 1991 tarihinden sonra doğmuş olma şartı aranmaktadır.

- Erkekler için boy uzunluğu en az 167 cm, bayanlar için ise 162 cm'idi.

Not: 14 ARALIK 2012 tarihli Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle (1) bayanlar için boy uzunluğu alt sınırı 162 cm olmuşutur. 2012 yılına kadar bayanlar için boy şartı 165cm'dir.

23 madde 7. fıkrası "Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır.

-İlk gün mülakata girdiğinizde ilk önce evrak kontrolü yapılır. Ardından ise boy ve kilonuzun ölçüldüğü bölüme gelirsiniz. Eğer boyunuz tam sınırdaysa derin bir nefes alın. Boyunuz yaklaşık 1 cm uzamış olacaktır. Tutar mı bilmem, denemesi bedava (Mülakatta boy ölçümü yapan görevlinin verdiği bir taktiktir.) Bu aşamadan sonra göz muayenesi ve sağlık kontrolü yapılmaktadır. Sonraki aşamada ise sözlü mülakat yapılmaktadır. bu aşamaları geçenler ise aynı gün fiziki mülakatlara alınmaktadır.

-Yazılı sınava giren öğrenciler puanlarına göre sıralanıp yedek ve asil olarak belirlenmektedir ve bu aşamaların hepsini geçtikten sonra aday öğrenciler sağlık kurulu raporu almak için tekrar sağlık kontrolünden "(A) dilimi sağlık şartları" geçerler.

- Beden kitle indeksi 18 kg/m² (dahil) ile 27 kg/m² (dahil) arasında olmalıdır. Beden (Vucut) kitle endeksinizi hesaplamak için tıklayınız.

Kaynaklar

(1) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (2012, aralık 14) http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/12/20121214-5.htm (2013, mart 30)